Výlety po okolí: Telč, Slavonice, Landštejn, Vydří…

 

Dačice leží na pomezí jižních Čech a jižní Moravy a jsou tedy ideálním výchozím bodem pro výlety. Z atraktivních lokalit můžeme jmenovat např. Telč, Slavonice, Jemnice, Landštejn, Vydří a spousty dalších v okolí.

 

Telč

Telč je historické město zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO a je známé především rozlehlým náměstím lemovaným typickými domy s podloubími a kašnami uprostřed. Na místním zámku se točily některé scény z pohádky Pyšná princezna (ale i dalších filmů), jako např. známá „Zahradníku, zavaž mi střevíček!“ u volně přístupného jezírka. Náměstí je obklopeno řekou a rybníkem, které dává možnost příjemné procházky.

 

Slavonice

Slavonice jsou menší kopií Telče s podobným, jen o něco menším náměstím s historickými domy s podloubími. Výhodou Slavonic však je to, že nejsou natolik známé a mají proto příjemnější atmosféru bez spousty turistů. V létě si můžete na náměstí sednout na příjemnou zahrádku jedné z restaurací a třeba popíjet kávu. Můžete si také užít příjemný rozhled z místní vyhlídkové věže nebo se projít podzemím. Při vstupu do podzemí vám budou zapůjčeny holínky a můžete chodit chodbami po kotníky ve vodě, což je velká atrakce nejen pro děti. Město leží kousek od rakouských hranic a je křižovatkou cyklostezek.

Podzemí ve Slavonicích

 

Landštejn

Landštejn je hrad se zachovalými hradbami a možností neprováděného vstupu.

 

Jemnice, Želetava

Jemnice i Želetava jsou historická města, druhé z nich je známé také výrobou sýrů.

 

Třeboň

Známé lázeňské město Třeboň je obklopeno rybníky jako stvořenými pro procházky. U největšího z nich – rybníka Svět leží známá Schwarzenberská hrobka.

 

Vydří

Vydří je známé církevní poutní místo s kostelem a klášterem, ležící bezprostředně u Dačic. V létě se zde koná vyhlášená vyderská pouť.

 

Pěčín

V Pěčíně se můžete projet na koních.

 

Weidhofen

K rakouským hranicím je to z Dačic sotva 20 km. Weidhofen je historické město poblíž hranic, kam místní jezdí i za nákupy.

 

Další města

Nedaleko Dačic leží také např. Jindřichův Hradec s historickým náměstím, Třebíč s židovskou čtvrtí zapsanou do UNESCO, či Jihlava.

 

V Dačicích a jejich okolí se zkrátka nudit nebudete. Pokud zůstanete více dní, ideálním výchozím místem je naše rodinná chata u Dačic.

 

 

 


TOPlist